Military

17 Jan 18- New Sub Category added – WRAAC Corps  (scroll down in numeric then alphabetical order)

Thanks to the following serving Members of the Australian Military for their support of the Pozieres Memorial Park

COMBINED SERVICES

JIO-Townsville – ADFIS

  • WO2 BATES – David
  • PO McGRORY – Donna
    • WITHERS – Adam David Townsville QLD
  • SGT BUCKINGHAM – Antony
  • SGT HORTON –Nyomie
  • SGT JONES – Gary
  • CPL GILES – Michael

ARMY

DEPT OF DEFENCE

  • Air Combat Electronic Attack Systems Program Office – Amberley Base
  • MAJ SCANLAN – Andrew – RACT – AHQ-CM-A 2014
  • MAJ HARRISON – Peter – OHCT – Canberra ACT 2017
  • MAJ LAWLER – Andrew – DEF COMD SPT TRG CEN – 2016
  • MAJ SUTCLIFFE –  Michael – AASPO 2016
  • WO2 STOKER – Grant – RAEME – AHQ DTR -A 2014

HQ 1 DIV

  • COL SCANLAN CSM, RFD, ADC – Dennis – 2014
  • LTCOL PAINE – Campbell – DCOFS – 2014
  • CAPT Curtis – Darren – 1st Division

HQ 2 DIV

  • WO1 McFARLANE OAM – Grant –RSM 2 Div 2014

HQ 8 BDE

  •  WO1 STONEBRIDGE – John – RSM 8 Bde 2017

HQ 16 BDE

  • MAJ SALTMARSH – Brent – 2016

HQ 1 MD

  • WO1 DOWSETT OAM – Dizzy –

1 CHB (Close Health Battalion)

  • LT PEEK – Maximilian – 2017

1 Aviation Regiment

  • PTE COPPIN, Aaron M.M. – 2018
  • PTE HOWSE, Brayden – 2017
  • PTE WILKINSON, Ben – 2017

1 INT Battalion

  • SGT BURKE, Dale – 2016

144 Signal Squadron SC Adelaide South Australia – 2014

1/19 Battalion, Royal New South Wales Regiment (1/19 RNSWR)

  •  LT YOUSE, Brenda – Acting Adjutant –2016
  • WO2 COLLIGAN – Robert –2016
  • SGT FLUDE – David – OPSWO – 2016

10/27 Battalion, Royal South Australian Regiment (10/27 RSAR)

  • WILLIAMS – David – 2016

12/40 Battalion Royal Tasmanian Regiment (12/40m RTR)

  •  CPL LEE – Trevor –2016

2 CAV Regiment

  • MAJ CASSIDY – Stephen –2017
  • WO2 HORTON – Ben – 2016

3 Battalion, Royal Australian Regiment

  •  RSM 3 RAR – Andrew – 2018

3 TPT SQN

  •  PTE GISSING – Jeff –2016

31/42 Battalion Royal Queensland Regiment (31/42 RQR)

  • WO2 McEWAN – Thomas – TRGWO D Coy
  • SGT OBERG – Stewart – 2016
  • CPL ELLIS – Tom – 2016

4 RAR/NZ B Company (ANZAC) Bn – Toowoomba QLD

4/3 Battalion – Royal New South Wales Regiment

  • SGT McPHERSON – Doug – D Coy – 2017
  • PTE DE OGLOU – Luke – 2017
  • PTE SUTTOR – Steven – 2017 (2 Bricks)

7 CSSB

  • WO2 WISHART – Neil – 2018
    • The Wishart Family – Nannup WA
    • The Mason Family – Perth WA
    • Dylan James Wishart – North Lakes QLD

8 CSSB

  •  SGT WILLIAMSON, Colin – RAAMC – 1 Health Coy 8 CSSB 2014

8/9 Battalion, Royal Australian Regiment (8/9 RAR)

  • MAJ BALLANTYNE – Acting Commanding Officer, 2016
  • WO2 MONCK – Acting RSM –2016
  • SGT BREWER – Raymond –2016
  • CPL PAINE – James –2016
  • CPL WEBB – Glenn – 2016
  • PTE HANLEY – Ben –2016

9th Battalion, Royal Queensland Regiment (9 RQR)

  • The John French VC Club
  • The John Leak VC Soldiers Club
  • LTCOL HUGHES – Luke CO 9 RQR
  • MAJ FORMBY – Simon – 2016
  • CAPT (CHAP) BOSSHARD – Daniel –2016
  • WO1 STEN – Jason – RSM 2016
  • SGT STEWART – James –2016
  • CPL CAMPS – Dingo –2016
  • CPL HESS, Tommy –2016
  • LCPL PAPAZIAN –2016
  • PTE ALLAN – Larry –2016
  • PTE DOXANAKIS –2016
  • PTE FOY – William Yet –2016
  • PTE GYNTHER – 9 RQR – 2016
  • PTE HAMILTON – Lance – 2016

Sydney University Regiment (SUR)

  • BRIG BOSS – Bernadette – 2018
  • LTCOL CUDDY – Stewart – CO SUR – 1979 to 1982 (2 Bricks)
    • CUDDY – Mrs Fran – St Ives NSW
  • LTCOL McCRONE – Ross Sutherland – CO SUR – 2016
  • MAJ SHADBOLT – Colin – Executive Officer (XO) – 2017

          FARO GRADUATES  – 2017

  • OCDT HUDSON – Alice – 2017
  • OCDT JENNINGS – Brooke – 2017

Sydney University Regiment (SUR) Continues

  • OCDT AHMED – Manzoor and Family – 2017
  • OCDT ALEXANDER – Andrew – 2017
    • SGT ALEXANDER – Rex – 2/17 RNSWR (Father)
  • OCDT BORRACCINO – Fabian – 2017
  • OCDT BRADBURY – Christopher – 2017
  • OCDT BROWNRIGG – Jack – 2017
  • OCDT CATALANO – Lucas – 2017
  • OCDT CHEN – Allen – 2017
  • OCDT CLARE – Georgia – 2017
  • OCDT COX – Samuel John – 2017
  • OCDT D’ALESSANDRO – Diana – 2017
  • OCDT DAVIES – Brian – 2017
  • OCDT DAVISON – Annelyse – 2017
  • OCDT DIZON – Maria – 2917
  • OCDT  DOLLING – Chris – 2017
  • OCDT ECCLESTON – Erica – 2018
  • OCDT FURRY – Nathan – 2018
  • LT GEBELS – Konrad – 2017
    • GEBELS – William – 2017
  • OCDT HEANES – Thomas – 2017
  • OCDT HENDRY – Gabrielle – 2017
  • OCDT KENNEDY – Andrew M – 2017
  • OCDT LIGHTBODY – Hugh – 2017
  • OCDT PRESTON – Hunter – 2017
  • OCDT McENCROE – Alex – 2017
    • GREEN – Angela – Neutral Bay –  NSW
  • OCDT MILLER  – Kolya – 2017
  • OCDT MUNN – Michael – 2017
  • OCDT PAWELCZYK – Stephan – 2017
  • OCDT SILVESTRINI – Elvis – 2018
  • OCDT SU – John – 2017
  • OCDT TODD – Chris – 2017
    • TODD – Mrs M
  • OCDT WALSH – Rehan – 2017
  • RSM SUR – Andrew – 2017
  • WO1 BARNARD – Graeme – 2017
    • BARNARD – Kerry – Georges HALL NSW
  • WO2 BRINKWORTH – Pete  2017
    • WO2 BRINKWORTH – Steve (Father)
    • BRINKWORTH – Dianne – (Mother)
  • WO2 HOWS – Stephen – 2018
  • WO2 NELSON – Glenn – CSM – 2017
  • SSGT KELLY – Al – 2017
  • SGT CRAIG – Matthew – 2017 (4 Bricks)
  • SGT McPHERSON – Doug – OCC – 2017
  • SGT WEBSTER – Nigel – 2017
  • CPL ANGOVE – Neville – 1971 to 1975 (Retired)
  • PTE DOWSETT – Adam- 2017
  • PTE LOEWENSOHN – Evan – 2018
    • JONES – Britt – 2018
  • PTE WONG – Eve – 2017
    • THOMPSON – Aloysius Rohan
    • THOMPSON – Ainslie Emily
  • ANONYMOUS Donation –  2 Bricks
  • UBIQUE

Queensland University Regiment (QUR)

  • MAJ DAHL – Andrew – 2016
  • WO1 CLARKE – Michael – RSM –2016

West Australian University Regiment (WAUR)

  • WO2 MACKENZIE – Garry –2017

WRAAC Corps

  • WO1 DOWSETT OAM – Dizzy
  • WO1 KANE – Joan
  • WO2 CAMPBELL – F3142986 Lynnette
  • CPL CARTER – F25399 – Yvonne M
  • L/CPL RICE F232123  – Debbie 
  • PTE TURNER -F181035 – Judith A

Retired and No Unit Listed

  • MAJGEN CHALMERS AO, CSC  (Rtd) – David – Canberra 2016
  • MAJ BRADY – Luke – Army 2016
  • MAJ PRIVITERA – Gina – Camp Hill QLD
  • CAPT TAYLOR – M.J. – Australian Army 2015
  • WO1 FAULKNER – Thomas – RAAOC – Sydney Aust 2016
  • WO1 FELMINGHAM – Kim- NSC
  • WO2 BUNBURY – RAEME
  • WO2 CHAMBERS – Craig – (Rtd)
  • WO2 ELDER – Clayton – Swanbourne WA
  • WO2 TURNER – Geoffrey – RAINF 2017
    • CLARK – Bronwyn – Sydney Aust
  • SSGT CALLCOTT – John – RAINF – 1955 o 1970
  • SSGT DUGAN – 15364 G G (Darcy) 3 RAR Bray Park QLD
  • SGT BRYANT – Gillian – Army, Australian Defence Force
  • SGT CARTER – Daniel
  • CPL CLARKE – 2242159 Doug
  • CPL GEORGE – 2/749899  John Milton 
  • CPL McKENZIE – 255120 DTC Australia (Australian Army Reserve)
  • LCPL ROEBIG – Karen – 2016
  • GUNNER GAUCI – 2109561 Ron – 23rd Fd Regt
  • PTE COSGROVE – Steven – RAAOC – 2018
  • PTE EGAN – C.K. – RAAOC – 2016
  • PTE KERR – Stephen Peter – 2016
  • SIG MILLARD – Adam – Borneo Barracks Cabarlah Qld
  • CRUWYS – 29053 Bill – 2nd MD MP Company – 1955 to 1975
  • MANGELS – Neil – RAEME
  • MARTIN – Luke

 

RAN

HMAS CANBERRA

  • WO COOPER, Mark and Ms Deidre Mitchell – 2016

HMAS GASCOYNE 2016

  • LTCDR PARTON – AlanCommanding Officer HMAS Gascoyne 2016
  • LT GRUBER, Paul – HMAS Gascoyne 2016
  • CSOMW LEAHY, Michael “Irish” – RAN 2017
  • ABCD HILLIARD –  Joshua W. – HMAS Gascoyne 2016
    • William J. Hilliard
    • Kerry L. Kluss
    • Kate V. Hilliard
    • Chloe L. Hilliard

HMAS WATERHEN

  • HMAS Waterhen Command Element
  • HMAS Waterhen Mine Warfare and Clearance Diving Group
  • HMAS Waterhen Mine Warfare Faculty
  • HMAS Waterhen Mine Warfare Team 16
  • HMAS Waterhen Clearance Diving Team 1
  • HMAS Waterhen Fleet Logistics Support Element
  • HMAS Waterhen Deployable Geospatial Support Team
  • HMAS Waterhen Amphibious Landing Craft School
  • HMAS Waterhen Fleet Support Unit
  • HMAS Waterhen Mine Warfare and Clearance Diving Systems Program Office
  • HMAS Waterhen Fleet Information Communication Technology Support
  • HMAS Waterhen Joint Health Command
  • WO BADGER – Tim – RAN 2016
    • Nat Badger
    • Kayla Badger
    • Robert Badger
  • POMTSM PROTHEROE – Glen – Retired 2007

HMAS TOOWOOMBA

  • SBLT VAN ROOYEN, 2017

 

  • CAPTAIN KRESSE, Frank – RAN – 2016
  • LTCDR GRAY, Jonathan – RAN – 2016
  • LTCDR GRAY, Laurence – RAN – 2016
    • GRAY, Joanne
  • LTCDR HAWKINS-GRIFFITHS, Prudence – ADFA 2016
    • MAJOR GRIFFITHS, Mark – Canberra 2016
    • GRIFFITHS, Reece – Canberra ACT
  • CPOML-P NORRIS – Susan – RAN – HQ 1 Div 2014
  • PO RIGNEY – Mark – RAN 2016
  • ABCIS NORRIS – Caleb Attack 6 – HMAS Coonawarra 2015
  • ABMTPSM CHRISTIE – Scott – Retired 1992
  • HART, Alan ‘Twister’ – RAN 2016
  • PROUDLOCK, Thomas – RAN 2016

     RAAF

  • WGCDR  Paul Whitaker – Russell Offices ACT
  • 3 AMES Social Club, RAAF Base Richmond NSW
  • 35 SQN, RAAF Base Richmond NSW
  • 87 SQN Targeting Flight , RAAF Edinburgh Pinkerton
  • 87 SQN Intelligence Flight, RAAF Edinburgh, South Australia
  • WGCDR GIBSON, Ian  – RAAF – SA 2015
  • SQNLDR HESE, HGCSG – RAAF 2016
    • Mary Jane Hese, Sevenlea Queensland
    • Tyson Hese, Sevenlea Queensland
  • SQNLDR WHITE – O135425 Geoff – RAAF 2016
  • FLTLT BOMM, Jason – RAAF – Institute of Aviation Medicine (AVMED) 2015
  • FLTLT MACK, JosephRAAF Edinburgh 2015
  • FLTLT RECKLESS, Ken – RAAF – 3 CRU
  • WOFF BIDDELL, Scott – Headquarters Air Mobility Group Richmond
  • WOFF HAMILTON, Lloyd – RAAF NSW 2015
  • WOFF NEWMAN, Wayne – RAAF 2014
  • WOFF NORTON, Mick – RAAF QLD 2015
  • FSGT DILLON, Jenny – RAAF – Air Force HQ 2015
  • FSGT  LOUSICKVicki – RAAF – 3 AMES Richmond 2016
  • FSGT PINKERTON, – RAAF – Edinburgh 2015
  • SGT DIAS – Steven – RAAF No 71 Squadron – 2014
  • SGT URQUHART, Justin – RAAF Edinburgh 2015
  • CPL AVERY, Steven – RAAF No 87 Sqn  Edinburgh 2015
  • CPL WADWELL – Scott – RAAF – 23 Sqn 2014
  • FIFIELD Family – RAAF QLD
  • LACW CALAM – A.N – 26Sqn RAAF Williamtown 2016

BRITISH ARMY AND AIRFORCE

  • MUIR – Corporal Tom – RAF – 1955
  • PERITY – 2640  Craftsman Ben,  REME
  • ROWE – RM15467 Marine Patrick – 45 Commando

CANADIAN

  • MARTINELLO – CPO 1st Class J.P. – Middle Sackville – Nova Scotia

NZ ARMY AND AIR FORCE

  • BARCLAY – W48343. Oxo Barclay NZSAS / MBMMC (RTD)
    • AROHANUI “The Eternal Flame” – MMC – Perth Central Sub Branch
  • NAHI – Rick – S86036 – Royal New Zealand Airforce
  • PENE – W753845, Sgt, Frank ‎Nicholas Pene – RNZIR

AMERICAN

  • GOLD – GMM3SW James – USN – 1986